Zbuduj drugi mózg (1)
Czasem trafiają się takie książki, do których zawartości trzeba dojrzeć. Jedną z nich właśnie dla mnie jest Zbuduj drugi mózg od Tiago Forte.
O opisywanej książce mogę napisać krótko: warto przeczytać, by znać sposoby na ogarnianie swojej wiedzy w dobie cyfrowej.
Czym jest „Zbuduj drugi mózg”?
To pozycja, gdzie autor przedstawia nam systemy zbierania, organizacji oraz destylacji i ekspresji wiedzy. Tak zwanym systemem CODE. O drugim systemie autora w następnym tekście.
Czym jest C.O.D.E?
C – Consume
Organize – Organizuj
Distille – Destyluj
Express – Ekspresja
Trochę jak tekst, który właśnie czytacie, jest ułożony tym systemem. Pierwszym oczywiście jest consume, czyli właśnie pochłanianie tekstów, podcastów lub filmów oraz seriali.
Drugim to oczywiście organize, czyli organizacja tego, co wyciągnęliśmy w poprzednim kroku. Tutaj musicie znać swój archetyp tworzenia notatek. O tym możecie obejrzeć materiał na kanale Tiago Frote.
Dla przykładu mój to architekt. Tłumacząc to bardzo prosto — dla mnie najwygodniejsze jest to, że mogę zbudować swój własny system, podpasowany pode mnie. Idealnym programem do tego jest Notion.
Natomiast trzecim krokiem jest Distille — czyli wyciągnięcie tego, co dla nas najważniejsze z contentu. Dla przykładu ten tekst jest jednocześnie trzecim oraz czwartym krokiem systemu CODE.
Ostatnie zostaje nam Express, czyli przełożenie contentu na coś, co możemy wykorzystać w przyszłości. Jak pisałem wyżej, właśnie ten tekst oraz następny jest dla mnie mieszanką D oraz E.
Oczywiście ten system to tylko podstawa
Piszę ten tekst z chęci dzielenia się czymś ciekawym i jednocześnie połączeniem wiedzy z praktyką. Zbuduj drugi mózg to książka, którą można czytać wybiórczo lub kiedy chcemy poprawić zbieranie, lub katalogowanie wiedzy.
Dziś nasza uwaga i produktywność to bardzo ciekawy temat, który warto ciągle badać. Zwłaszcza w przypadku, kiedy co chwile mowa o zmianach, które wprowadzamy my jako odbiorcy, twórcy contentu i do tego jeszcze czasem użytkownicy sztucznej inteligencji.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się z nim na swoich mediach społecznościowych. Wpadnij też na mojego Twittera albo Facebooka, albo postaw mi kawę. Pamiętaj też o newsletterze „Pixelowa Kultura”, który za darmo znajdziecie na platformie Substack.
What do you think?
Show comments / Leave a comment